بسته بندی لباس در اسباب کشی

شاید به نظر برسد که بسته بندی لباس در اسباب کشی چندان کار سخت و دشواری نباشد و تنها نیاز به چمدان و کیشه شخصی داشته باشند تا به راحتی جابجا شوند. اما باید توجه داشته باشید که جمع کردن لباس ها کار سخت و دشواری است و مهم است در حین اسباب کشی سالم و خشک بمانند با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با مراحل بسته بندی لباس در اسباب کشی آشنا کنیم.

 

بسته بندی لباس در اسباب کشی

مراحل بسته بندی لباس در اسباب کشی

بیرون آوردن و دسته بندی لباس ها

اولین قدم برای دسته بندی همه ی این لباس ها، بیرون آوردن آنها از کمد، گنجه، اتاق زیر شیروانی و زیر تخت است. همه چیز را بیرون بکشید. چه آنهایی که بر روی زمین افتاده اند، یا روی تخت پخش اند. لباس ها را بر اساس رنگ، اندازه و بافت پارچه با هم جفت کنید.

 • اولین باری که شروع به طبقه بندی کردید، وسایلتان را در محل های مشخص شده قرار دهید.
 • شروع به جور کردن سایز جعبه ها و چمدان ها کنید. اگر تعداد مشخصی وسیله کوچک مرتبط با هم دارید می توانید آنها را در جعبه کوچکتری قرار دهید، می توانید این دسته را با جعبه ی کوچکتری جفت کنید. به این ترتیب دسته های بزرگتر هم باید با چمدان ها و جعبه های بزرگتر جفت شوند.

از شر وسایل اضافی خلاص شوید.

لباس ها را بررسی کنید تا اثری از کپک، گلوله ی نفتالین، حشرات و ساس در آنها نباشد. آنها را ببویید تا بوی کهنگی ندهند. مشخص کنید که آیا قدیمی شده اند یا خیر. وقتی که به خوبی کمد(قفسه) خود را جست و جو کردید، اکنون شما باید دسته ای از لباس های کهنه، کوچک شده و پاره برای دور انداختن داشته باشید .

 • لباس هایی که هنوز شکل خود را حفظ کرده اند، اندازه ی شما نیستند و یا برای اقلیم خانه جدیدتان مناسب نیستند را اهدا کنید. خیلی از مردم دوست دارند لباس ها را به خیریه ها و بهزیستی ببرند.
 • لباس هایی که پاره شده اند، لکه دارند یا برای پوشیدن در مکان های عمومی زیادی کهنه شده اند را دور بریزید، این کار خصوصا زمانی بدرد می خورد که زیرپوش کهنه و جوراب هایی در کمد شما به مدت طولانی روی هم انباشته شده اند.

لباس های پر کاربرد که فورا به آنها نیاز پیدا می کنید را جدا کنید.

به احتمال زیاد شما در روز اول اسباب کشی، همه ی بسته بندی هایتان را باز نخواهید کرد، پس یک کیف کوچک برای عوض کردن لباس در خانه ی جدید همراه خود داشته باشید. یادتان باشد که یک لباس مناسب برای روز اسباب کشی، همینطور زیرپوش و جوراب برای خودتان کنار بگذارید.

 • وسایلی را که بلافاصله بعد از رسیدن در خانه ی جدید به آنها نیاز پیدا می کنید را در محفظه ی جداگانه ای قرار دهید.
 • اینها فقط شامل لباس نمی شوند، بلکه میتواند مسواک، مام، اسپری مو و … باشند.

از لباس های کهنه برای بسته بندی شکستنی ها استفاده کنید.

وقتی که اسباب کشی می کنید، باید ظرف ها، بلوریجات و… را هم منتقل کنید. این وسایل را در لباس های کهنه ای که می خواهید دور بریزید بپیچید. لباس هایی را پیدا کنید که با شکل و اندازه ی چیزی که می خواهید در آن بپیچید تناسب داشته باشند. اگر وسایل باریکی دارید می توانید آن ها را در لنگه های شلوار جاسازی کنید، اگر بشقاب پهنی دارید که می خواهید در چیزی بپیچید، آن را در پهنای یک پیراهن جای دهید.

 • وسایل را با دقت، روی هم یا کنار هم قرار دهید تا نشکنند.
 • همچنین وقتی شروع به بسته بندی کردید، می توانید لباس های کهنه ی بیشتری را بصورت لایه لایه در بین وسایل قراردهید. یک پیراهن یا شلوار اضافی بین وسایل بگذارید.
 • لیوان ها و ظروف پایه دار را در جوراب های ساق بلند قرار دهید.

بعضی از وسایل را در کشوی کمد خود باقی بگذارید.

اگر می خواهید زمان اسباب کشی، دراور را هم با خود ببرید می توانید بعضی از وسایل را در کشوی آن قرار دهید . لباس های سبک مثل زیرپوش، جوراب، تیشرت و … لباس هایی مثل شلوار ورزشی، لباس های جین( لی) و کت ها را بیرون بیاورید. سپس، می توانید کمد را بصورت سر هم و یا بصورت قطعات جدا از هم با خود ببرید. از افرادی که درشت اندام هستند و یا بالاتنه ی قوی دارند، برای حرکت دادن کمد کمک بخواهید.

 • اگر کشوها بطور کلی آزاد هستند و هیچ سیستم قفل کننده ای ندارند، بهترین کار این است که آنها را بیرون بیاورید و چیزی هم داخل آنها قرار ندهید.
 • اگر تصمیم دارید که دراور را با کشو ها حمل کنید برای محافظت از آنها، طنابی را بردارید و آن را روی تمام کشو بپیچید و دو انتهای طناب را به هم گره بزنید. سپس مقدار بیشتری طناب بردارید و به دور بقیه ی کشو ها بپیچید. تمام اطراف دراور را بپوشانید و با احتیاط، آن را در کامیون اسباب کشی بصورت امن مستقر سازید. همچنین می توانید از طناب یا تسمه بالابر استفاده کنید. آن ها را خیلی سفت به دور دراور بپیچید و در گوشه ای از کامیون که امن باشد قرار دهید .

برای مطالعه بیشتر میتوانید مقاله بسته بندی لوازم منزل را مطالعه کنید.

لباس ها را بپیچید یا بقچه بندی کنید.

می خواهید مطمئن شوید که لباس های پیچیده شده ی شما تمیز می مانند و آب یا چیز دیگری به آنها دخول نمی کند بنابراین می توانید هرچقدر که می خواهید لباس درون جعبه های خود قرار دهید. بهترین راه این است که آنها را پشت و رو بپیچید. در این حالت چروکی که بعد از پیچیدن بوجود می آید در هنگام باز کردن بسته بندی ها راحت تر رفع می شود. بقچه بستن هم فکر عالی است به شرطی که مشکلی با کمی چروک شدن لباس هایتان نداشته باشید.

 • برای بقچه بستن، یک تکه پارچه با ابعاد بزرگ را روی یک سطح تمیز مثل میز قرار دهید. این تکه پارچه می تواند ژاکت، کت زمستانی یا یک پلیور بزرگ باشد.
 • لباس ها را یکی یکی بر روی تکه پارچه قرار دهید. از لباسی که بعد از آن ( تکه پارچه)، بزرگترین سایز را دارد شروع کنید، تا رسیدن به سایز متوسط به کار خود ادامه دهید،  تا به کوچکترین سایز برسید. در آخر، یک انتهای تکه پارچه ی بزرگ را که در زیر همه قرار دارد، در دست خود بگیرید و شروع به پیچاندن کنید، تا زمانی که همه ی لباس های درون بقچه سفت و محکم به هم پیچیده شده باشند. همچنین می توانید تعدادی نوار لاستیکی دور بقچه بپیچید تا آن را امن نگه دارید.

لباس هایتان را درون جعبه های کوچک بسته بندی کنید.

این ارزان ترین روش برای انتقال لباس هایتان است، اگر خودتان چمدان داشته باشید. آن ها را به سادگی و بطور آراسته تا کنید و یکی را روی دیگری قرار دهید. سعی کنید شلوار و شلوارک ها را در پایین چمدان قرار دهید وفضای بالای چمدان را برای پیراهن ها و لباس های بلند خالی بگذارید.

 • اگر می توانید از چمدان های چرخ دار استفاده کنید. آنها برای اسباب کشی خیلی بهتر هستند، چه وقتی که بخواهید لباس ها را به کامیون اسباب کشی حمل کنید و چه بخواهید آنها را به خانه ی جدیدتان ببرید.
 • حواستان باشد که لباس های ظریف و حساس را خیلی سفت و محکم درون چمدان قرار ندهید. می توانید آنها را آزاد تر و یا با روش دیگری بسته بندی کنید. چمدان ها برای انتقال تیشرت، لباس های جین(لی) و شلوارک گزینه ی بهتری محسوب می شوند، همه ی اینها بعدا قابل اتوکشی هستند.

از کارتن رگال دار برای حمل لباس استفاده کنید

وقتی که می خواهید تیشرت و لباس های بلند و شلوارها و … را انتقال دهید، باید از چروک شدن آنها جلوگیری کنید. جعبه های رگال دار بلند هستند و در هر دو طرف دستگیره دارند و بالای آنها به یک آویز لباس مجهز شده است. آنها به شما این امکان را می دهند که لباس های خود را آویز کنید در نتیجه مجبور نیستید آنها را تا کنید. به این ترتیب شما بیشتر آویزهای لباس خود را هم بسته بندی می کنید که به خوبی می توانید از آنها استفاده کنید.

 • ترجیحا جعبه رگال دار با آویزهای فلزی پیدا کنید نه مقوایی. خصوصا زمانی که می خواهید تعداد زیادی لباس را درون جعبه قرار دهید. آویز فلزی مقاومت بهتری در نگه داشتن لباس ها در طول زمان دارد و همچنین بعدها دوباره استفاده خواهد شد.
 • جعبه های رگال دار نسبتا گران قیمت هستند. اگر میتوانید، استفاده خود را محدود کنید. فقط یک یا دو عدد بخرید و تنها اجناس با ارزش خود را درون آن قرار دهید .

لباس هایتان را درون کیسه زباله و یا کیسه های وکیوم شده عاری از هوا قرار دهید

کیسه های زباله، ارزان ترین و آسان ترین روش برای محافظت از لباس های آویزی شما هستند. به وسیله ی قیچی، ته کیسه ی زباله را سوراخ کنید. به اندازه ی کافی بزرگ باشد که بتوانید آویزها را از آن رد کنید. لباس ها را از سوراخ رد کنید و روی آویز بلغزانید. پایین کیسه را با یک گره سفت کنید و بالای کیسه را به وسیله ی یک زیپ به هم متصل کنید.

 • کیسه های وکیوم شده یک گزینه ی عالی دیگر است که بصورت خیلی ارزان در بیشتر فروشگاه های بزرگ پیدا می شوند واندکی فضای بیشتر برای بسته بندی در اختیار شما قرار می دهند.
 • لباس هایتان را ، چه تا شده ، چه بصورت پهن ، درون کیسه های مهروموم شده قرار دهید ، بستگی دارد که سایز کیسه ی شما چقدر باشد . بالای کیسه را باز کنید (معمولا یک زیپ در آنجا تعبیه شده است) لوله ی خرطومی جارو برقی را به کیسه بچسبانید و هوای داخل آن را مکش کنید. زمانی که هوای اضافی از داخل کیسه زدوده شد، شما می فهمید که کیسه های بسته بندی لباس در جعبه ها و چمدان ها چقدرمی توانند کم حجم و باریک باشند .

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *